Najczęściej zadawane pytania

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wpisom FAQ uda nam się rozwiać kilka wątpliwości pojawiających się wśród naszych klientów. Zapraszamy do zapoznania się z najczęściej zadawanymi pytaniami.

Kategoria: fotowoltaika

Główne komponenty instalacji fotowoltaicznej to: moduły PV, inwerter (przetwornica DC-AC), okablowanie i elementy łączeniowe, zabezpieczenia przeciwprzepięciowe montowane po stronie prądu stałego i przemiennego, zabezpieczenie nadprądowe i różnicowoprądowe. Dodatkowe elementy mogące wchodzić w skład instalacji fotowoltaicznej to: optymalizatory mocy, baterie akumulatorów oraz urządzenia kontrolno-pomiarowe.

Bardzo ważnym elementem jest również skuteczne uziemienie.
 

Posiadacze mikroinstalacji nie ponoszą kosztów z tytułu przyłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej.  Montaż licznika dwukierunkowego również leży po stronie operatora sieci. 
 

Można przyjąć, że cena instalacji fotowoltaiczej w przeliczeniu na 1kWp to 4.500-5.500 zł. Oczywiście żeby poznać realne koszty należy przeprowadzić indywidualną wycenę w miejscu inwestycji i poznać preferencje Klienta. W tym celu zapraszam Państwa do kontaktu z firmą TOMA Elektro.
 

Instalację fotowoltaiczną zdecydowanie można zaliczyć do inwestycji o charakterze długofalowym. Czas zwrotu inwestycji to około 7-9 lat. Zakładając, że gwarancja producenta komponentów to zazwyczaj 25 lat, z własnego darmowego prądu będziemy korzystać przez około 15 lat.
 

Tak, instalacja fotowoltaiczna wytwarza energię zawsze, kiedy do paneli dociera promieniowanie słoneczne. Dzieje się to również w okresie zimowym. Niska temperatura nie wpływa negatywnie na działanie instalacji, a tym samym na uzysk energii. W okresie zimowym negatywnie na pracę układu może oddziaływać zalegająca warstwa śniegu oraz inny kąt padania promieni słonecznych na panel fotowoltaiczny. Ponadto zimą dobowy czas nasłonecznienia jest krótszy (krótki czas pomiędzy wschodem, a zachodem słońca). Zdecydowanie zmniejsza to wydajność instalacji jednak nie oznacza całkowitego braku produkcji energii. 
 

Kategoria: elektryka

Sama wycena jest bezpłatna. W przypadku remontów czy modernizacji istniejących instalacji wycenę możemy dokonać na podstawie oględzin. W przypadku nowych inwestycji mile widziany jest projekt, czy chociaż schemat instalacji, przyspieszy
i ułatwi nam to wycenę. Dla Klientów, którzy nie posiadają profesjonalnego projektu instalacji elektrycznej służymy radą i doświadczeniem w zaprojektowaniu instalacji dopasowanej do indywidualnych potrzeb.

Skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza, mailowo lub telefonicznie.
 

Zawsze staramy się dopasować do potrzeb Klienta, jednakże realizacja zlecenia np. z dnia na dzień jest raczej mało realna. Wiele zależy od wielkości zlecenia i zakresu prac, dlatego jak najwcześniejszy kontakt z nami pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu. 
 

Oczywiście. Wykonujemy kompleksowe instalacje elektryczne tzn. układamy przewody i kable oraz dokonujemy wszelkich połączeń. Montujemy elementy oświetlenia (lampy, taśmy LED), gniazda (230 i 400V) oraz wyłączniki. Jednakże koszt tzw. białego montażu jest określany indywidualnie i nie jest zawarty w kosztach wykonania instalacji elektrycznej. 
 

Instalacja elektryczna niezaprzeczalnie wymaga konserwacji i przeglądów. Zgodnie z prawem budowlanym, administrator lub właściciel budynku powinien przynajmniej raz na 5 lat zlecić dokonanie przeglądu instalacji elektrycznej. Przegląd instalacji nie jest tylko wymogiem prawnym, niesprawna lub wadliwie wykonana instalacja elektryczna stanowi bardzo poważna zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców. Stąd okresowy przegląd czy pomiary instalacji powinno się wykonywać ze względu na bezpieczeństwo własne i swojej rodziny. 
 

Wyłącznik tego typu służy do realizacji ochrony przeciwporażeniowej. To aparat elektryczny mający za zadanie ograniczać możliwość porażenia prądem elektrycznym zarówno przy dotyku pośrednim, jak i bezpośrednim. Wyłącznik różnicowoprądowy działa na zasadzie pomiaru różnicy prądów płynących w przewodach czynnych instalacji tj. fazowych i neutralnym. Jeżeli prąd upływu przekroczy wartość zadaną urządzenie wyłączy zasilanie, ponowne załączenie będzie możliwe po ustaniu anomalii w układzie.

Stosowanie wyłącznika różnicowoprądowego nie jest wymogiem prawnym, jednakże jest to niezbędny element dzisiejszych instalacji elektrycznych. Montaż tego urządzenia w sposób bezpośredni przekłada się na bezpieczeństwo użytkowników.